MPo

Wydawnictwo FRONDA opublikowało „Modlitewnik poetycki – Klęcznik ze słów”. Ksiądz prof. Jan Sochoń, wielki znawca i miłośnik polskiej poezji wybrał najpiękniejsze wiersze, które mają formę modlitwy. Kluczem wyboru była osobista relacja poety z Bogiem. Są tu wiersze m.in. Lechonia, Gajcego, ks. Twardowskiego, Brylla, Różewicza, Słonimskiego, Tuwima, Herberta i Miłosza oraz wielu innych, a wśród nich trzy wiersze-modlitwy Krzysztofa Kuczkowskiego: *** Myślę Panie że to będzie tak…, *** Spraw, Panie, bym nie musiał… oraz „Wołanie w noc Zmartwychwstania Pańskiego”.

GN1

Na łamach najnowszego numeru tygodnika katolickiego „Gość Niedzielny” Barbara Gruszka-Zych rozmawia z Krzysztofem Kuczkowskim „o błaganiu, miłości na ulicy i kładce dla Boga”. Rozmowa nosi tytuł: „Świat musi sobie pośpiewać”. Na pytanie: „Czy jakiś wiersz mógłbyś uzna za swoje credo?”, poeta odpowiada: „Chyba jednak moją ‘Kładkę’ z frazą: ‘chcę być kładką, po której przejdzie Syn cieśli’. Naturalnie mowa tu o ‘kładce’ duchowej. Rzeczywistość widzialna ma swoją równie rzeczywistą niewidzialną podszewkę. Widzialna przestrzeń jest znakiem tego, co ukryte przed naszymi oczami, a co ma tak samo bezpośredni wpływ na nasze życie, jak to co realnie doświadczane. Poezja posiada narzędzia, które mogą uchwycić moment przemiany doczesnego w wieczne i to jest w niej niezwykłe i tajemnicze. A z innych poetów? Ostatnio olśniło mnie zdanie z wiersza amerykańskiego poety Roberta Hassa: ‘Przyszło mi do głowy, że świat jest tak przepełniony bólem, że musi sobie od czasu do czasu pośpiewać’ (tłum. A. Szuba). Komentować chyba nie trzeba”.

Całość w: „Gość Niedzielny” nr 15 z 16 kwietnia 2017 r.

PR2

W Wielkim Tygodniu, od poniedziałku 10 kwietnia do piątku 14 kwietnia, codziennie o 11.10 Krzysztof Kuczkowski czyta wiersze na antenie 2. Programu Polskiego Radia. Dla „Wiadomości kulturalnych” mini-audycje przygotowała red. Dorota Gacek.

Słuchaj on line>> http://www.polskieradio.pl/8,Dwojka

Arc1

Najnowszy numer krakowskiego dwumiesięcznika „Arcana. Kultura, Historia Polityka” przynosi premierowe wiersze Krzysztofa Kuczkowskiego z jego najnowszej książki pt. „Ruchome święta”. Są to: „Trzy mosty”, „Boże Ciało”, „W pracowni”, „Duch Starzyńskiego” oraz „Orfeusz śmiejący się”. Wspomniany tom ukaże się pod koniec kwietnia br. jako 137 tom serii Biblioteka „Toposu”.

[„Arcana” 1-2(133-134)2017]

Fot.Stanislaw Wasiutynski

1 kwietnia br. na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie Jakub Pacześniak z Instytutu Książki poprowadził rozmowę pt. „Wyzwania wiary”. Gośćmi spotkania byli poeci Szymon Babuchowski, Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Wencel. Twórcy, którzy w swojej poezji sięgają do chrześcijańskich korzeni kultury, poprzez wiersze dają świadectwo wiary, przestrzeń utworów wypełniają problematyką metafizyczną.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Wencel. Fot. Stanisław Wasiutyński.

Zobacz galerię>> https://photos.google.com

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE